Očná joga pre tréning očných svalov

Oči majú svaly, ktoré sa rovnako ako iné svaly potrebujú precvičiť. Slabé očné svaly môžu spôsobiť, že sa oči pri aktivitách, ako je napríklad čítanie, rýchlejšie unavia. Posilnenie týchto svalov pomáha liečiť a zdokonaliť zrak. Nasledovný článok ukáže, ako môže očná joga prispieť k zlepšeniu videnia a zdravému zraku.

 1. Zavrite si oči a prstami si viackrát pohlaďte obočie, jemne si pomasírujte spánky, ukazovákom si pomasírujte sedlo nosa a vnútorné a vonkajšie kútiky očí.
 2. Kruhovými pohybmi si pomasírujte čelo, prehrabujte si vlasy a prstami si rozhýbte kožu na hlave každým smerom.
 3. Pošúchajte si dlane (energizujte), kým nebudú príjemne horúce.
 4. Prekryte si oči svojimi dlaňami tak, aby svetlo nimi neprenikalo, ale netlačte. Zavrite si oči a vychutnajte si na pár minút tento príjemný stav.
 5. Dajte si dole ruky, otvorte oči, pozerajte sa pred seba do diaľky približne 3-5 metrov, a na imaginárne plátno nakreslite očami vodorovnú čiaru, najprv doprava potom doľava až na kraj očnej periférie. Zopakujte si to aspoň 8-10-krát. Dbajte na to, aby ste kreslili do diaľky a nie pred nosom, a aby sa hýbali len vaše oči a nie hlava!
 6. Teraz nakreslite zvislé čiary zhora nadol a naspäť. Toto očné cvičenie si zopakujte 8 až 10-krát.
 7. Teraz nakreslite diagonálne čiary z pravého horného do ľavého dolného rohu a naspäť. Toto očné cvičenie si zopakujte 8 až 10-krát.
 8. Teraz nakreslite diagonálne čiary z ľavého horného do pravého dolného rohu a naspäť. Toto očné cvičenie si zopakujte 8 až 10-krát.
 9. Teraz si na plátno nakreslite ležatú osmičku, prejdite celým svojim zorným polom. Toto očné cvičenie si zopakujte 8 až 10-krát.
 10. Ako záverečný tréning očí, napíšte svojimi očami abecedu (najlepšie so spojitými písmenami).
 11. Teraz si na koniec zopakujte body číslo 2 a 3.

Tieto očné cvičenia je možné vykonávať aj viackrát za deň, keď sú oči unavené, ale takto sa dá zbaviť aj miernej bolesti hlavy.

 

Video návody na očnú jogu

Pre ozrejmenie, že sa s tréningom očných svalov dá zlepšovať zrak, si pozrite príbeh Meira Schneidera, ktorý sa narodil slepý a aj po piatich operáciách videl len svetlo a tiene. Svoje domáce úlohy si robil braillovým písmom. Dnes je schopný šoférovať auto bez dioptrických okuliarov, či kontaktných šošoviek, potom ako si dokázal zlepšiť svoj zrak tréningom očí. V tomto videu sa podelí o svoje techniky, pričom používa pohyby z dvoch hlavných prameňov: techniky Williama Batesa a tibetskej jogy.

 

Veľa účinných cvikov na oči Vám prezentuje nasledujúce video očnej jogy:

 

Krátke video Dr. Marca Vám ukáže tri osvedčené cviky na oči:

 

Nakoniec ako zaujímavosť si pozrite názor Paula McCartneyho na očnú jogu, ktorý sa o týchto očných cvikoch dozvedel od svojho sprievodcu počas pobytu v Indii.

 

Komu odporúčame očnú jogu?

Tým, ktorí majú dostatok času na to, aby si svoje očné svaly viackrát za deň precvičili hore uvedenými očnými gymnastikami.

 

Komu odporúčame dierkované okuliare Tréner očí?

Tým, ktorí majú málo voľného času, a svoje očné svaly by si radi precvičili počas každodennej rutiny (čítanie, práca pred počítačom, pozeranie TV), a tak dosiahli zlepšenie zraku.

>> Ako si zlepšiť zrak pomocou okuliarov Tréner Očí Vision Fix?